i K o s i k . c o m

I R E N A  K O S Í K O V Á

Varhanice & Skladatelka


- Životopis

- Seznam skladeb

- Varhanní repertoár

- Tisk

- Odkazy

- Kontakthttp://www.iKosik.com - Irena Kosíková: česká varhanice a skladatelka - životopis (Karel Kosík, Růžena Grebeníčková, Jan Hora, Eliška Kleinová, Erna Grünfeldová, Jaroslava Potměšilová, Karel Fiala, Miroslava Raichl, Alena Veselá, Kamila Klugarová, Josef Popelka, Charlotta Masaryková, Johann Sebastian Bach) http://www.iKosik.com - Irena Kosikova: Tchčque organiste et compositrice - biographie (Karel Kosik, Ruzena Grebenickova, Jan Hora, Eliska Kleinova, Erna Grunfeldova, Jaroslava Potmesilova, Karel Fiala, Miroslava Raichl, Alena Vesela, Kamila Klugarova, Josef Popelka, Charlotta Masaryk, Johann Sebastian Bach)
http://www.iKosik.com - Irena Kosikova: Czech Organist and Composer - CV (Karel Kosik, Ruzena Grebenickova, Jan Hora, Eliska Kleinova, Erna Grunfeldova, Jaroslava Potmesilova, Karel Fiala, Miroslava Raichl, Alena Vesela, Kamila Klugarova, Josef Popelka, Charlotta Masaryk, Johann Sebastian Bach)

Životopis


  Česká varhanice a skladatelka Irena Kosíková se narodila v Praze, do intelektuální rodiny zakázaného filozofa Karla Kosíka a literární vědkyně Růženy Grebeníčkové, držitelky Herderovy ceny.

  Hru na varhany začala studovat u prof. Jana Hory, hru na klavír u prof. Elišky  Kleinové a prof. Arnoštky Grünfeldové. Vystudovala hru na varhany u prof. Jaroslavy Potměšilové a dirigování u prof. Karla Fialy na konzervatoři Jaroslava Ježka. Z politických důvodů jí nebylo umožněno další studium. Soukromé studium skladby u prof. Miroslava Raichla.

  Po revoluci byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU) v Brně, do varhanní třídy prof. Aleny Veselé a prof. Kamily Klugarové. Je absolventkou Hudební akademie múzických umění (HAMU) v Praze u prof. Josefa Popelky.

  Kromě koncertní činnosti komponuje. Její skladby byly hrány v České republice, Alžírsku, Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Francii, Izraeli, Německu, Polsku, Rusku, Turecku, Švédsku a Velké Británii. Specializuje se na interpretaci děl Johanna Sebastiana Bacha: kompletní provedení varhanních tokát, fantazií, Lipských chorálů, Umění fugy, Varhanní mše atd.

  Je jednou ze šesti vybraných skladatelů (Jiří Matys, Petr Hejný, Jan Jirásek, Luboš Fišer, Miloš Štědroň a Irena Kosíková) projektu "Praha - Brno: 6 soudobých skladatelů", nad kterým převzal záštitu Václav Havel.

  Pro oslavy Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze napsala skladbu "7 Svící", která byla uvedena s díly zavražděných terezínských skladatelů Gideona Kleina (1919 - 1945) a Pavla Haase (1899 - 1944) v Praze a Terezíně.

  U příležitosti 110. výročí narození židovského spisovatele Jiřího Weila (1900 - 1959) byla Irena Kosíková oslovena s vytvořením baletu "MAKANNA" pro recitaci, violoncello a orchestr, jehož koncertní provedení se konalo pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla. Záznam z koncertu je k dispozici na Supraphonline.cz a na iTunes.

  Hudební spolupráce s Talichovým komorním orchestrem, Komorním orchestrem Kremlin, violoncellistkou Annou Brikciusovou, klavíristou Tomášem Víškem, violoncellistou Františkem Brikciem, sourozeneckým violoncellovým Duem Brikcius, dirigentem Janem Talichem a ruským dirigentem Mishou Rachlevským.

  Na YouTube vychází varhanní skladby Johanna Sebastiana Bacha v interpretaci Ireny Kosíkové, aktuálně kompletní provedení Lipských chorálů.

  Více informací o české skladatelce a varhanici Ireně Kosíkové na webových stránkách http://www.iKosik.com .